Home / Овде и сега

Category Archives: Овде и сега

Feed Subscription

Блумберг: Сопственикот на Amazon е вториот најбогат човек во светот

Блумберг: Сопственикот на Amazon е вториот најбогат човек во светот

Основачот и директор на компанијата за онлајн трговија Amazon Џеф Безос се издигна на второто место во рејтингот на најбогатите луѓе во светот на местото на американскиот финансиер Ворен Бафет.

Read More »

Најскапите градови за живот во Западна Европа

Најскапите градови за живот во Западна Европа

Economist Intelligence Unit го претстави овогодинешниот извештај за цената на живот во водечките светски градови. Тој издвојува кои се најголемите населени места во 2017 година, во кои е најевтино и најскапо да се живее.

Read More »

Најдобрите 10 аеродроми за 2017 година

Најдобрите 10 аеродроми за 2017 година

Кои се десетте најдобри аеродроми за 2017 година објави пред само неколку денови независната британска компанија Skytrax - долгогодишен креатор на најпрестижната и објективна оценка во меѓународната авијација.

Read More »

“Дизни” одби да ја отстрани геј сцената од “Убавицата и ѕверот”

“Дизни” одби да ја отстрани геј сцената од “Убавицата и ѕверот”

Новата играна екранизација на приказната "Убавицата и ѕверот" нема да се епитува по кината во Малезија, откако креаторот "Дизни" одби да ја отстрани озлогласената "геј сцена", која предизвика превирања меѓу конзервативните и верски заедници, пренесува "Ројтерс".

Read More »

НАУКА: Кофеинот штити од деменција

НАУКА: Кофеинот штити од деменција

Научниците тврдат дека пиењето на три шолји кафе на ден го намалува ризикот од деменција. Умерената консумација на кофеин може да спречи формирањето на токсични грутки во мозокот поврзани со Алцхајмеровата болест.

Read More »

Приказна за сиромавиот човек

Приказна за сиромавиот човек

Еднаш, додека ја прекопувал својата мала нивичка, еден сиромашен селанец забележал дека во ровката почва блеска некакво парче стакло.

Read More »
Scroll To Top