Home / Забава / Габриел Ислер стана Мис Универзум за 2013 година

Габриел Ислер стана Мис Универзум за 2013 година

Агенциите пренесоа дека претставничката на Венецуела, Габриел Ислер стана Мис Универзум за 2013 година.

2012 Miss Universe Pageant
Од 86 кандидати, судиите избраа 16 финалистка, меѓу кои беше одредена Мис Универзум. На второ место е 23-годишната Патриша Родригез од Шпанија, а на трето, 22-годишната претставничка на Еквадор, Констанца Баес.

Gabriela Markus, Olivia Culpo, Renae Ayris, Janine Tugonon, Irene Sofia Esser Quintero

Габриела Ислер има 25 години и е висока 180 сантиметри. Умее да танцува фламенко и работи като телевизиски водител. Најважната работа за неа е мајчинството, а во животот најмногу ја цени можноста да го поминува времето дома. Според неа, нејзината мајка ја научила да е непоколеблива и никогаш да не се предава. Затоа нејзиното мото е : “Нема малер, после кој жената не може повторно да се исправи на нозе.”

Дијамантската круна и беше врачена на победничката од страна на минатогодишната Мис Универзум, Оливија Кулпо од Америка.

Финалето на натпреварот се одржа во московската концертна сала Крокус Сити Хол. Доделувањето се емитуваше во живо на телевизија низ целиот свет и беше следено од околу 2 милијарди луѓе.

Нешто пораzлично од градот...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top