Home / Забава / Шведска ќе воведе пауза за секс во работното време

Шведска ќе воведе пауза за секс во работното време

Шведски политичар предложи да се воведе пауза од еден час во текот на работниот ден, кој ќе биде платен, а вработениот ќе има можност да оди дома со партнерот.

biro

- Постојат студии кои покажуваат дека сексот е корисен. Ова ќе помогне да се подобрат односите меѓу партнерите – изјави за новинската агенција АФП членот на Градскиот совет на шведскиот град Оверторнео, Пер Ерик Мускос. Советникот верува дека денес шведските парови не поминуваат доволно време заедно. Тој не ја отфрли можноста дека во случај на успешна реализација на овој предлог, Швеѓаните оваа пауза ќе ја користат за други цели.

- Ние не може да гарантираме дека вработените би ја користеле паузата за друга намена, на пример, да одат на прошетка – рече Мускос.

Според него, предлогот мора да успее. Според податоците од Институтот „Ко-Рексекод“, Швеѓаните во 2015 година работеле во просек 1.685 часа. Помалку од нив во Европа работеле само Финците и Французите.

via @kalimero.mk

Save

Save

Save

Нешто пораzлично од градот...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top