Home / Tag Archives: истражување

Tag Archives: истражување

Feed Subscription

Илузија со која го чувствувате невидливото “силно поле” околу своето тело

Илузија со која го чувствувате невидливото “силно поле” околу своето тело

Ако некогаш сте се фатиле во момент како избегнувате случајно пречка на патот, потпирајќи се само на вашиот периферен вид, честитки: сте почувствувале т.н. "Периперсонален простор".

Read More »

Птицата човекојадец во Нов Зеланд навистина постоела

Птицата човекојадец во Нов Зеланд навистина постоела

Преданијата на маорите од Нов Зеланд раскажуваат застрашувачка приказна: страшната црно-бела птица Те Хокиој која можела да "биде побрза од јастребот во небесата", киднапирала деца и ги убивала посилно и посигурно дури и од непријателско копје.

Read More »

Има ли разлика меѓу пиењето на пиво и жесток алкохол

Има ли разлика меѓу пиењето на пиво и жесток алкохол

"Пивото ме заспива", "Од вискито станувам лош", "Текила ја прави забавата" ... Секој искусен потрошувач на алкохол пронашол некое такво правило за себе, но има ли и универзални закономерности при пиењето?

Read More »

НАУКА: Кофеинот штити од деменција

НАУКА: Кофеинот штити од деменција

Научниците тврдат дека пиењето на три шолји кафе на ден го намалува ризикот од деменција. Умерената консумација на кофеин може да спречи формирањето на токсични грутки во мозокот поврзани со Алцхајмеровата болест.

Read More »
Scroll To Top