Home / Tag Archives: легенда

Tag Archives: легенда

Feed Subscription

Почивај во мир, маестро!

Почивај во мир, маестро!

Светски познатиот музичар Зоран Маџиров почина денеска. Музичарот, кој по потекло е од Струмица, на 7 октомври 2016 година настрада во стравотна сообраќајна несреќа.

Read More »

Птицата човекојадец во Нов Зеланд навистина постоела

Птицата човекојадец во Нов Зеланд навистина постоела

Преданијата на маорите од Нов Зеланд раскажуваат застрашувачка приказна: страшната црно-бела птица Те Хокиој која можела да "биде побрза од јастребот во небесата", киднапирала деца и ги убивала посилно и посигурно дури и од непријателско копје.

Read More »

IN MEMORIAM: Почина Арсен Дедиќ

IN MEMORIAM: Почина Арсен Дедиќ

По речиси една година борба за живот вечерва заплови во вечните води легендата од Шибеник која значеше за мајстор на романтичарскиот живот и музика.

Read More »

Легенда за брезата

Легенда за брезата

Во тие времиња некои од Алтајските народи се занимавале со сточарство, но за жал немале доволно пасишта.

Read More »

Среќен роденден Боб Марлеј

Среќен роденден Боб Марлеј

Марли остана познат и почитуван изведувач на реге музика, и е заслужен за помагање во ширењето на Јамајканската музика и движењето Rastafari ширум светот. Денес ќе полнеше 69 години.

Read More »
Scroll To Top